Spooni valijale

SPOON – saksa sõnast Spon – laast. Spoon on looduslik materjal, mida toodetakse lühikeste palkide ringkoorimise teel spetsiaalsetel pinkidel ning edasise liimimisega plaat materjalidele.

Spooni töödeldatakse erinevatest puidu liikidest – kask, pöök, tamm, mänd ja muudest puidu tüüpidest.

Seoses sellega, et puidu struktuur on väga mitmekesine, erinevad spoonist saadud plaadid oma struktuuri ja värvitooni poolest. Seetõttu tuleb spoonitud plaatidest toodet tellides alati arvestada materjali spetsiifikat ning teada, et valmistoodang ei oma mitte kunagi absoluutselt üht välimust. See tähendab, et on võimalik värvitoonide ning struktuuri erinevus erinevatel mööbli elementidel.

Spoonitud toode kaetakse lakiga. Samas on populaarne peitsiga viimistlemine või vahatamine. Peits on orgaaniliste lahustite baasil värvaine, mis on mõeldud mööbli ja muude puidupindade viimistlemiseks.

Kuna värvaine on ainult dekoreeriva iseloomuga, siis peale puidule kandmist tuleb viimistleda puidu pinnad lakiga, mis omakorda võib muuta toodete lõplikku välimust oma tüübi eripäral – matt, poolmatt või läikiv.

Esitatud peitside näidiste vahel valimisel tuleb arvestada, et puidu pinna värvitoon sõltub olulisel määral puiduliigist, peitsi ja viimistlusmaterjalist – lakist, ning muudest teguritest.